Jarní úklid (nejen) v hlavě

Je tu duben a ze všech koutů na mě vyskakují články v podobě jarního úklidu a jarní únavy. Zbystřila jsem. Že je jaro jsem zaznamenala, ale úplně z jiného směru. Například, že ráno slyším zpěv ptáků. Nebo že slunce svítí stále častěji, a že můžu vyrazit ven jen v mikině (což je po zimě a času zimních bund parádní a příjemná změna).

Máš už umytý okna?” ptala se mě kamarádka. “Já teda ještě ne, ale sousedka od vedle už má umytý v celým baráku,” dodala.

Taky máte jarní únavu?” hlásá nadpis v časopise.

Nejsem divná?

Musím vám říct, že já nemám ani umytý okna, ani jarní únavu. A jsem s tím naprosto v pohodě. Ovšem naskýtá se otázka: “Nejsem divná?

Proč v médiích nepíšou o tom, že kvetou stromy, zpívají ptáci, vyrazme do přírody. Místo toho nám dají brouka do hlavy v podobě jarní únavy. Protože ta přece po zimě musí přijít!

V jejich očích vypadáme jako někdo, kdo se celou zimu jen cpal nezdravým jídlem a válel na gauči. A tak logicky teď na nás dopadla jarní únava.

A vzápětí jarní úklid. Jakoby se uklízelo jen na jaře a zbývající část roku ne..

Jarní únava

Nevím, jak vy, ale pojem “jarní únava” vnímám jako nafouknutou, ničím nepodloženou mediální bublinu a marketingový tah pro všelijaké možné detoxy, diety a podobně.

Nejsem zářivým příkladem člověka zdravého životního stylu (i když lepším se) a přesto neznám pojem jarní únava.

A do jednoho jarního detoxu se dokonce s chutí pustím (už vloni jsem to udělala a bylo to pro můj život velmi obohacující) :) Ovšem stejně tak bych se s chutí pustila třeba do podzimního detoxu, pokud bych se pro něj rozhodla.

Jarní úklid

Nelenila jsem a trochu jsem zagooglila na téma “jarní úklid” a vida:

Jarní úklid: 5+2 rady jak na něj, aby bylo vše perfektní!

Jarní úklid vezměte jedním vrzem, je to účinnější než postupně

Jarní úklid bude hračka! 10 babských rad jak na to!

Aby jarní úklid domácnosti dopadl podle našich představ

Fakt mě překvapuje, kdo všechno se tímto rádoby pojmem zabývá :)

Můj jarní úklid (nejen) v hlavě

Od loňského podzimu v mém životě probíhá neustálý úklid, a to zejména v mojí hlavě. Možná i proto jsem poměrně citlivá na pojem “úklid” a tento pojem přitahuje moji pozornost.

Zastavila jsem se a rozhodla jsem se. Uklízím svůj osobní prostor, uklízím ve svojí hlavě, uklízím v našem bytě. Zbavuji se nepotřebných programů a myšlenek (ve svojí hlavě) a nepotřebných věcí (v našem bytě). A zjišťuju, jak se mi volněji a lépe dýchá a celkově existuje.

…a propo, dřív jsem se nechtěla ničeho zbavit, nic vyhodit, stále jsem si říkala, tohle se ještě bude hodit, do těchto šatů přece jednou zhubnu, tuhle sošku od mám od kamarádky, tu nemůžu vyhodit a tak dále a tak dále. Jenže prostor bytu není nafukovací a tak se postupem času stávalo, že jsme začínali být zahlceni věcmi.  Ale já to neviděla nebo vidět nechtěla, kdo ví…

Jenže jak tak postupně procházím svým osobním vzděláváním, připouštím si nové pohledy na svět, na život, tak mi došlo, že tohle není správný postoj. Ale stále to se mnou nehnulo.

Až letos. Letos na jaře.

  1. přečetla jsem si prima článek o “čištění” šatníku
  2. objevila jsem výměnný bazárek, kam jsem mohla přinést nevyužité oblečení a další věci, které již nevyužiji a naopak si mohu přinést domů nějaký nový kousek
  3. pochopila jsem, že když se nezbavím starých, nepotřebných věcí, nemohou do mého života přijít nové
  4.  prostě mi to došlo!

A tak jsem letos poprvé podlehla mánii jarního úklidu, ovšem ve svém podání. Začala jsem úklidem ve své hlavě. Srovnala jsem si to. Úklid v hlavě je dle mého daleko důležitější, než umytá okna a vygruntovaný barák. Pak jsem pokračovala úklidem kuchyně, potom skříní a hraček. Ještě zdaleka nemám hotovo. Čeká mě sklep (a že tam těch věcí bude). A s čištěním hlavy to zřejmě bude na delší cestu. Na to mi ani ty tři jarní měsíce stačit nebudou.

Já se rozhodla, že už ve svým životě bordel mít nechci. Ani ve své hlavě, ani doma (ani ve sklepě, ani v garáži, ..). Dokonce již nějaký čas používám metody, které mi v úklidu pomáhají.

Při úklidu v hlavě fungují meditace a afirmace. Při úklidu doma funguje diář a plánování a nehromadění věcí. Když něco nefunguje, tak se prostě vyhodí (pokud to není něco cenného a někdo další by nevyužil), když už to nepotřebujeme, tak to prostě “pošleme” dál.

Úklid v hlavě doporučuju vám všem. Protože pokud máme bordel v hlavě, máme ho v celým svým životě.

Mám pro vás tip:

Nechte na chvilku okolní svět mimo a ponořte se do tajů pestrobarevné zahrady prostřednictvím meditace Kaleidoskop klidu – stahujte ZDARMA TADY>>

S úsměvem na tváři vás zdraví,

Lucie ♥

Lucie je osobní průvodkyně a podpora na cestě životem ve tvojí jedinečnosti. Osobní růst se stal součástí jejího životního stylu. Je také autorkou projektu Řekni o sobě světu, jehož prostřednictvím inspiruje a propojuje podnikatele v jejich jedinečnosti. Natáčí rozhovory s inspirativními lidmi. Je hluboce přesvědčená o tom, že každý z nás máme jedinečný dar a potenciál a máme co předat druhým lidem. Stanovila 4 principy tvojí jedinečnosti. Praktikuje metodu Access Bars. Prostřednictvím jedinečných rozjímání vnáší světlo do vaší duše ♥ více o Lucii
Komentáře