MÁTA PEPRNÁ
Římský přírodní filozof Plinius o mátě peprné napsal, že „povzbuzuje mysl a chuť k jídlu“. Ale také, že povzbuzuje mysl a duši tím, že se máta uváže do koruny kolem hlavy. Plinius, Hippokrates a Aristoteles považovali mátu za prostředek odrazující od rozmnožování, neboť tvrdili, že odrazuje od pohlavního styku. Řekové zase věřili, že máta podporuje sexuální chování, a proto její užívání vojákům zakazovali, aby si udrželi kontrolu.
Máta je jednou z nejstarších přírodních rostlin na světě a od starověku zaujímá významné místo jak v kultuře, tak v lidovém léčitelství. Mátu peprnou používali Řekové při žaludečních potížích a potížích s močovými cestami. Při bolestech hlavy se listy přikládaly na spánky a obličej. Ve starém Římě a Egyptě byla máta známá pro svůj protikřečový účinek na trávicí systém.
Máta peprná byla poprvé zmíněna jako bylinný lék, a to v islandských lékopisech již v roce 1240 n. l., a v následujících dvou stoletích získala na popularitě. Je známo, že mniši ve středověku používali mátu peprnou jako prostředek na leštění zubů. Ve stejném období se výrobci sýrů naučili, že silná vůně máty peprné odradí krysy a myši od vstupu do skladu.
Mezitím byly výzkumem potvrzeny protikřečové, chladivé a analgetické vlastnosti máty peprné. Její vůně a účinky jsou do značné míry určeny přítomností mentolu, hlavní sloučeniny (40 až 50 %) v mátě peprné. Kromě toho je máta peprná jednou z nejoblíbenějších příchutí na světě. Používá se v potravinách, zubních pastách, žvýkačkách, čisticích prostředcích a nápojích (včetně crème de menthe). Převládající vůně se však téměř nepoužívá v parfémovém průmyslu.
Původ a vlastnosti máty peprné
Mentha Piperita, známější jako máta peprná, vděčí za svůj název „piperita“ specifickému silnému peprnému aroma, které ji odlišuje od ostatních zástupců čeledi mátovitých. Druhy máty se snadno kříží, čímž vzniká mnoho kříženců. Máta peprná je jednou z těchto hybridních mát, křížencem máty vodní a máty kopinaté. Jak rozsáhlá je ve skutečnosti čeleď Mentha, zůstává nejasné, stejně jako není možné zjistit, odkud rostlina původně pochází. Máta se dnes pěstuje v mnoha částech světa pro svou osvěžující vůni a chuť a také pro mentol, který se získává mražením.
Máta peprná je vytrvalá bylina s oddenkem. Dužnaté oddenky jsou široce rozprostřené a nesou vláknité kořeny. Tmavě zelené listy máty peprné s ostrou špičkou a hrubě zubatými okraji mají načervenalé žilky. Listy a stonky jsou obvykle mírně ochmýřené. Květy jsou drobné, zbarvené lila/fialově a vytvářejí okolíky kolem stonku, které tvoří husté, tupé klasy. Pepřenec je rychle rostoucí rostlina - jakmile vyklíčí, velmi rychle se šíří - a obvykle se vyskytuje na vlhkých stanovištích, včetně břehů potoků a odvodňovacích příkopů. Vzhledem k tomu, že je máta peprná hybrid, je sterilní, nevytváří semena a rozmnožuje se pouze vegetativně, šíří se svými výběžky.
Čerstvé nebo sušené listy máty peprné se používají k přípravě mátového čaje nebo v kombinaci s jinými bylinami do bylinných čajů. Mátou peprnou se také ochucuje zmrzlina, cukrovinky, konzervované ovoce, alkoholické nápoje, žvýkačky, zubní pasty a některé šampony, mýdla a výrobky pro péči o pleť.
Mátový olej je esenciální olej získávaný ze stonků a sušených listů rostliny máty peprné. Extrahovaný olej obsahuje 35-60 % látky levomenthol (mentol) a zpracovává se mnoha způsoby. Mátový olej má povzbuzující a revitalizační účinky s chladivými, úlevovými a analgetickými vlastnostmi. Díky osvěžujícímu, pronikavému mentolovému aroma je mátový olej dokonale vhodný pro aromaterapii.
Mátový olej & Výhody a účinky
Mátový olej má široké spektrum účinků! Je baktericidní (včetně Staphylococcus aureus), virucidní, mírně fungicidní, parazitocidní (svrab), protizánětlivý (zejména střeva, močové cesty a dýchací cesty), chladivý, protikřečový, tlumící bolest (včetně bolesti hlavy, migrény), protisvědivý, antiemetický (proti nevolnosti), regenerační, povzbuzující a pročišťující. Máta peprná je expektorans a antispasmodikum při onemocnění dýchacích cest, např. při nachlazení, chřipce a (suchém) kašli. V Rusku je mátový olej spojován s bojem proti tuberkulóze: odpařování zabraňuje opakování a zhoršování nemoci. Vědci označují inhalaci máty peprné za vhodný doplněk léčby. Mátový čaj a mátový olej jsou starým prostředkem proti nevolnosti a zvracení v těhotenství, po operaci, při chemoterapii nebo při nevolnosti z pohybu.
Mentol aktivuje receptory citlivé na chlad v kůži a slizničních tkáních, což je hlavním zdrojem chladivého pocitu, který následuje po lokální aplikaci mátového oleje.
Péče o pleť - tento éterický olej je vhodný pro mastnou pleť, chladí, zmírňuje svědění (kopřivka a ekzémy) a zklidňuje. Mátový olej používaný na pokožku má protizánětlivé a hojivé účinky na infikované rány a akné. Máta peprná bojuje také proti viru herpes simplex, který způsobuje opary. Kapku oleje naneste přímo na počínající infekci oparem.
Olej z máty peprné se často používá v kosmetických přípravcích, ačkoli výzkumy o jeho potenciálních přínosech pro vlasy a pokožku jsou omezené. Malá studie zjistila, že lokální aplikace mátového oleje při chronickém svědění vedla ke zlepšení závažnosti a délky trvání svědění.
Antimikrobiální - mátový olej má mírné antimikrobiální vlastnosti. Byly provedeny různé studie, které zjišťovaly jeho účinnost proti různým typům bakterií a plísní, se smíšenými výsledky. Jedna studie zjistila, že inkubace mátového oleje s několika kmeny Staphylococcus aureus (některé byly rezistentní vůči antibiotikům) inhibovala produkci důležitého bakteriálního toxinu, přičemž tento účinek se zvyšoval se stoupajícími dávkami mátového oleje. V jiné studii nevykazoval mátový olej žádnou antimikrobiální aktivitu proti jednomu druhu Streptococcus.
Ulevuje od bolesti - Díky chladivému účinku mátového oleje také ulevuje od bolesti. Tento dvojí účinek je zvláště prospěšný při (tenzních) bolestech hlavy, působí dokonce rychleji než běžné volně prodejné přípravky. Nanesením máty peprné na spánky a čelo se aktivují chladové senzory v kůži. To má analgetický vedlejší účinek, který může pomoci i při migréně a souvisejících příznacích, jako je nevolnost a fotosenzitivita. Čistým mátovým olejem lze léčit i bolesti nervů způsobené pásovým oparem (postherpetická neuralgie).
Mátový olej & Aromaterapie
Svěží a mírně štiplavá vůně máty peprné působí povzbudivě na mozek. Mátový olej revitalizuje, dodává energii a má silný povzbuzující účinek. Zvyšuje koncentraci tím, že vysílá energii do hlavy a mozku.
Povzbuzující koupel - blahodárně působí při infekcích dýchacích cest, nervových bolestech, bolestech hlavy, svědění a špatně fungujících játrech a slinivce. Pro děti do 6 let může být chladivý účinek koupele příliš silný.
Aroma odpařovač - mátový olej přináší do místnosti svěží a čistou vůni. Olej se dobře mísí s dalšími éterickými oleji, jako je citronový, eukalyptový, levandulový, pomerančový a tea tree olej. Máta peprná působí povzbudivě, zvyšuje bdělost, má povznášející účinek, podporuje motivaci a rozptyluje duševní únavu tím, že zlepšuje koncentraci. Díky tomu je máta peprná vhodným olejem pro studium a práci. Olej z máty peprné má svěží a vzduch čistící účinek.
Mátový olej & Doplňující informace
Esenciální olej z máty peprné je velmi koncentrovaný olej, a proto by měl být před lokálním použitím vždy řádně zředěn. Stačí několik kapek v unci nosného oleje, například mandlového, jojobového nebo arganového. Doporučuje se nejprve otestovat na malém kousku pokožky a počkat 24 hodin, aby se zjistily případné kožní reakce, jako je vyrážka nebo podráždění. Koupel a masáže citlivé pokožky se nedoporučují.
Stejně jako ostatní éterické oleje není mátový olej určen k perorálnímu užívání.
Důležité informace obecně k olejům
Esenciální oleje jsou dary přírody, které mohou obohatit váš každodenní život a přinést mnoho zdravotních výhod. Je však důležité vědět, jak je bezpečně a efektivně používat.
Olej skladujte v dobře uzavřených lahvičkách na suchém, chladném a tmavém místě (15-25 ºC) a uchovávejte jej mimo dosah dětí a zvířat. Správné skladování pomáhá zachovat jejich účinnost a životnost.
Před použitím jakéhokoli esenciálního oleje na kůži proveďte malý kožní test. Naneste 1 kapku oleje na malou část kůže (např. na vnitřní stranu zápěstí nebo předloktí) a sledujte reakci během následujících 5-10 minut. Pokud se objeví podráždění nebo zarudnutí, olej zřeďte nebo zcela vynechte. Esenciální oleje jsou přírodní látky a na některý z nich můžete mít alergii, zvýšenou citlivost. Pokud to tak je, nepoužívejte ho.
Esenciální oleje by neměly přijít do kontaktu s očima, ušima nebo citlivými sliznicemi. Pokud se olej dostane do očí, okamžitě je opláchněte rostlinným olejem nebo mlékem (nikoli vodou), abyste zabránili podráždění.
Po manipulaci s éterickými oleji si očistěte ruce mýdlovou vodou, aby nedošlo k náhodnému zasažení citlivých míst.
Pokud trpíte chronickými onemocněními, jste těhotná nebo kojíte, konzultujte použití esenciálních olejů s lékařem.
Začínáme s esenciálními oleji
Stáhněte si zdarma minikurz Začínáme s esenciálními oleji od Michala Cílka. Michal se esenciálními oleji zabývá více než 8 let. Sám je používá denně, a to jak pro relaxaci a svoji celkovou pohodu, tak pro podporu zdraví.
DODAT FORMULÁŘ PRO SBĚR KONTAKTŮ
Přečtěte si 10 pravidel používání aroma olejů
NĚJAK SEM DODAT - VYMYSLET
Potřebujete poradit?
Neváhejte se na mě obrátit, pokud máte jakýkoliv dotaz k přírodním aroma olejům. Nejsem lékař. Každopádně oleje používám téměř denně, a to k různým účelům.